• 30 Септ 2024 |
  •  USD / BGN 1.7529
  •  GBP / BGN 2.3469
  •  CHF / BGN 2.0763
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 11°C

Тревожно е положението с оризищата в България

Тревожно е положението с оризищата в България

/КРОСС/ Около 20% от оризищата в страната са останали това лято без доставка на вода от "Напоителни системи", тъй като площите им са трудни за напояване и по предварителна оценка водата няма да стигне до тях.

В края на поливния сезон състоянието е критично и водата се подава в много намалени количества. И през тази година цената на водата се запазва много висока. Това стана ясно от думите на Георги Видолов, председател на Българската оризова асоциация за специализираният сайт Агри.БГ.

Георги Видолов е собственик на фирмата, която е най-големият производител на ориз в страната. Cитуирана e в град Съединение. "През миналата година бяха предвидени 16 млн. лева за компенсации на всички земеделски производители, които напояват, но са раздадени доста по-малко - около 6-7 млн. лева. През тази година може би няма да се раздадат и толкова. Другите пари се пренасочват на някъде. Реално това, което ни се обещаваше не се изпълнява и състоянието на сектора не е добро", смята Видолов.

Той е напомни, че проблемите с водния ресурс са много големи и стават все по-дълбоки и все по-нерешими, затова трябва да има политика по отношение на водата. "Трябва да има планиране и оптимално управление, за да бъдат задоволени повече интереси, да се разпредели по-справедливо водата, да достигне до повече точки и да няма кризи като сегашната, която продължава вече два-три месеца и догодина вероятно ще бъде още по-голяма", каза още оризопроизводителят.

"Трябва да обърнем внимание на ресурсите, за които няма перспектива за увеличаване на обема им. Трябва да се правят икономии, да се планира използването на ресурса водата - както питейната, така и за напояване. Да се насочат към него повече инвестиции, внимание и кадри, отколкото всички останали. Това е най-големият проблем не само на България, но и в световен мащаб. Всичко това си заслужава да бъде в едно министерство и да има последователност и логика в управлението", убеден е Видолов.

Министерство на водата трябва да се създаде с цел да се оптимизира управлението на водата. "Сега водата е разпръсната в министерства, които имат различни интереси и всеки дърпа към себе си, така че другите да не могат да планират и не успяват да си вършат работата. Цялата тази дейност да бъде в една административна единица", казва ръководителят на оризовата асоциация.

"Проблем е, че водата е разделена като ресурс и управление в няколко министерства, и това води до загуби на водни обеми. За мен темата водата е приоритетна, всичко останало може някак си се наваксва, да се внесе храна, да се внесе гориво или енергия, но вода - няма начин. Върху около 85 000 дка е заложен ориз тази година. При някои стопани се очакват добиви над 800 кг от дка, докато при други резултатите ще бъдат по-скромни - около 400 кг от дка.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.