- 10 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.8979
- GBP / BGN 2.3337
- CHF / BGN 2.0813
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Водноспасителната служба на Българския Червен Кръст отбеляза 60 години от създаването си
29 Ноември 2024 | 09:48
/КРОСС/ Пред журналисти и гости на събитието председателят на Българския Червен кръст акад. Христо Григоров благодари на всички доброволци, деятели и служители на Водноспасителната служба, които за тези 60 години са изпълнявали своя дълг и са спасили стотици хиляди хора. Той подчерта и особено важната роля на Водноспасителната служба на БЧК за превенция на водния травматизъм и обучителната дейност и работата с деца. Днес водните ни спасители получават международен сертификат и помагат в целия свят.
„С резултатите, които постигаме благодарение на усилията на много хора и институции, се нареждаме на едно от най-добрите места в Европа по воден травматизъм", каза Антон Налбантов, директор на ВСС на БЧК и заяви, че ежегодно се предотвратяват над 3 000 инцидента с хора, попаднали в опасна ситуация във водата, а от 1964 г. досега обучение за водни спасители са преминали над 58 000 души. Всяка година се провеждат различни програми за превенция на водния травматизъм, безопасното плуване и първа помощ при инциденти във водни басейни, а нашата ВСС се е доказала като най-добрата школа за обучение на водни спасители. „Смисълат на работата ни е да регистрираме все по-малко жертви", каза Антон Налбантов и отбеляза, че до преди 30 години, броят на загиналите от удавяне деца е бил по 30-40 на година, а от няколко години броят им е под 10, а през настоящата година случаите на загинали деца са 5, а общият брой на смъртните случаи е под 100.
Доц. Стоян Андонов, заместник-министър на младежта и спорта и председател на Националната комисия по водно спасяване заяви, че със създаването си Водноспасителната служба продължава една традиция, която започва от началото на миналия век. Той припомни, че България е една от първите държави, която е имала нормативен акт, регламентиращ водното спасяване, като със създаването на службата започва и масово обучение на спасители. Като основна причина за водни инциденти, доц. Андонов определи неспазването на правилата, непознаване и подценяване на опасността, неумението да се излезе от опасна ситуация и неумението за оказване на помощ. Той отчете, че има дни, когато водните спасители по големите плажове се налага за издирват родителите на десетки деца.
На специална церемония в сградата на Националния съвет на БЧК в присъствието на председателя на БЧК академик Христо Григоров, проф. Здравко Маринов - заместник-председател на БЧК, заместник-генералните директори д-р Славита Джамбазова и Красимира Николчева, председателят на БМЧК Стели Джамбазова, доц. Стоян Андонов -председател на Националната комисия по водно спасяване, бяха отличени: Министерството на вътрешните работи, Министерството на здравеопазването, Министерството на туризма, ГДНПБЗ, Асоциацията на концесионерите на морски плажове в България, „Спорт депо" АД, областни структури на Червения кръст, доброволци, деятели и бивши служители на Водноспасителната служба.
Със златен медал на Българския Червен кръст беше удостоен д-р Любомир Куманов, бивш председател на Националната комисия по водно спасяване. Академик Христо Григоров връчи почетни плакети на Националния съвет на БЧК на доц. Стоян Андонов - председател на Националната комисия по водно спасяване и на Антон Налбантов, директор на Водноспасителната служба на Българския Червен кръст.
Директорът на ВСС Антон Налбантов обяви награда посмъртно на Добринка Станкова - доброволец на Дружеството на водните спасители на БЧК-Хасково.
Водноспасителната служба на БЧК организира и благотворителна изложба с картини и фотоси на водна и водноспасителна тематика за събиране на средства за обучение на деца по водна безопасност от уязвими социални групи. Изложбата може да бъде видяна и през следващите дни в сградата на БЧК в столицата на бул. „Джеймс Баучер" 76.