- 23 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Тихият океан е готов да изкипи с нови Пърл Харбъри
15 Февруари 2024 | 13:31
/КРОСС/ Нашето (и не нашето) внимание е насочено към боевете в Донбас, но днешният свят е необикновено малък и взаимосвързан. Ако вълна издуха скала в морето в Европа, тя се взривява в Азия, камбаната бие непрекъснато за всички. Това, което се случва в света, напомня както за Корейската война от 1950-1953 г., когато американците и руснаците за първи път се бият в битка, така и за Кубинската ракетна криза от 1962 г. Изглежда, че е назрял нов конфликт не само в Европа, но и в Тихия океан, за чиито пристанища най-големите сили са се състезавали през XIX век. Тихият океан е геополитическо минно поле, което, ако бъде активирано, ще направи Газа и Йемен да изглеждат като цветя.
Поднебесната република: Това не са последните китайски предупреждения
През 1949 г. комунистите на Мао Цзедун, подпомогнати от Москва, печелят гражданската война в Китай. Мао основава Китайската народна република. Неговият опонент, лидерът на партията "Гоминдан", Чан Кайши, оглавява малък втори Китай в Тайван, който до 1971 г. дори заема „китайския" стол в ООН. Засега Пекин се въздържа от опити да върне острова, но го смята за своя територия и изповядва принципа на „един Китай": ако искате да имате дипломатически отношения с КНР, не ги поддържайте с Тайван. Следователно дори САЩ не признават официално Тайван, въпреки че усърдно въоръжават този „непотопяем самолетоносач". Разбира се, не от любов към тайванските китайци, а защото всеки „кучи син" става „наш", ако е против Москва или Пекин.
Американските и японските военни „засилват сътрудничеството" поради възможен конфликт за Тайван. Китайски балон беше свален над Америка. Китайският лидер Си Цзинпин призова своите генерали да се „осмелят да се бият". Путин се срещна с китайския министър на отбраната. Китайски кораби започнаха маневри в Тайванския проток. Съединените щати изпратиха военни съветници и инструктори в Тайван; Корабите на Тихоокеанския флот потеглиха от Владивосток за руско-китайски учения... - това е информационният фон за 2023 г.
В обръщение към нацията в навечерието на Нова година, ръководителят на Китай нарече обединението на страната „историческа необходимост". Масло в огъня наляха президентските избори в Тайван през януари, които бяха спечелени от проамериканския Лай Цинде. Китай изпрати гневни ноти до онези, които го поздравиха за избирането му.
Можете да смятате реториката на Си за „последното китайско предупреждение", но Китай никога не е бил толкова силен, колкото е сега. Ще празнува ли 100-годишнината от Северната експедиция от 1926-1928 г. (по това време Чан Кайши обединява страната, а операциите са разработени от съветския военачалник Василий Блюхер)? Азиатският Муромец стана от печката и, изглежда, реши, че е време да събира камъни.
Южна и Северна Корея, които подписаха само „споразумение за прекратяване на огъня" през 1953 г., понякога са горещи и студени по отношение една на друга. Разговорите за перспективите за обединение спряха и сега все повече се говори за възможно възобновяване на „горещата" война.
КНДР, която влезе през задния вход в ядрено-космическия клуб, изстрелва ракети, южняците провеждат учения с американците. В навечерието на Нова година военното ведомство на Южна Корея обяви "края на режима" на лидера на КНДР, ако той реши да използва ядрено оръжие срещу Сеул. Ким Чен-ун отговори, като каза, че отсега нататък той смята Република Корея не за партньор в преговорите за обединение, а за враждебна държава. В началото на 2024 г. артилерийски изстрели от двете страни гърмяха край остров Йонпьондо в Жълто море. Ким казва, че не възнамерява да започва война, но в случай на „военни провокации" е готов да унищожи Юга.
Другата страна на „корейския въпрос" е свързана с Украйна. Северна Корея подкрепя Русия по украинския въпрос, а Китай по тайванския. Що се отнася до Южна Корея, нейният лидер Юн Сок-йол през 2023 г. обяви възможността за доставка на Украйна със смъртоносни оръжия, на което Дмитрий Медведев веднага отговори: „Чудя се какво ще кажат жителите на тази страна, когато видят най-новите модели руски оръжия при най-близките им съседи - нашите партньори от КНДР?" Съюзът на Вашингтон, Токио и Сеул с ясна антикитайска и антируска ориентация вече се нарича „Азиатско НАТО".
През лятото на 2023 г., след посещението на Сергей Шойгу в Пхенян, руското министерство на отбраната лаконично обяви „укрепването на военните връзки" между Русия и КНДР. През есента Ким Чен-ун посети руския Далечен изток и се запозна основно с отбранителната индустрия: космодрума "Восточний", корабите на Тихоокеанския флот, авиационния завод в Комсомолск на Амур. Скоро министърът на външните работи Сергей Лавров посети Пхенян, а през януари неговият колега Чой Сон-хи посети Москва. Анализаторите излагат свои версии - от възможните доставки на снаряди, ракети и оръдия от КНДР до участието на корейски доброволци в СВО и строители във възстановяването на разрушените градове в Донбас. Северна Корея, между другото, има четвъртата по големина армия в света. „Изгнаникът", записан от Америка в „оста на злото", се превръща във влиятелен глобален играч.
Архипелагът на изгряващото слънце: предупреждение за цунами!
По някаква причина се смята, че Русия и Япония нямат мирен договор, чието подписване Токио поставя в зависимост от връщането на „северните територии" - Курилските острови, които станаха част от Сахалинския регион след Втората световна война. Но като се има предвид, че Япония подписва акт за капитулация през 1945 г., наличието или липсата на мирен договор няма смисъл.
Във външната политика Токио следва Вашингтон. Политологът Ицуро Накамура фантазира: ако Русия загуби в Украйна, тя може да удари Япония със Сармат. Японският премиер Фумио Кишида отива в Киев, след което се появяват съобщения за доставка на военно оборудване за Украйна (и Киев кандидатства за присъединяване към Транстихоокеанското партньорство, въпреки че какво отношение има Украйна към Тихия океан е загадка). Москва отговаря със символичен жест - преименува 3 септември от Ден на края на Втората световна война в Ден на победата над милитаристична Япония и края на Втората световна война. Генералният секретар на японското правителство Хирокадзу Мацуно казва, че това „може да допринесе за появата на антияпонски настроения в Русия".
2024 година започна с изявлението на ръководителя на японското външно министерство Йоко Камикава за отпускането на Киев на 37 милиона долара за системи за борба с дронове - и тук никой не се притеснява от "антияпонските настроения". Япония беше разтревожена от възможното посещение на руския президент на Курилските острови - Владимир Путин говори за такива планове в Хабаровск.
На изток се задава цунами. Реториката на политиците не се превръща непременно в действие, но думата винаги е първа. Магелан се развълнува преди половин хиляда години, като нарече най-големия океан на планетата Тихия. Той не е по-тих от Дон на Шолохов. Тихият океан е готов да кипи с нови Пърл Харбъри и Мидуеи.
Източник: Взгляд.ру