- 09 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8157
- GBP / BGN 2.3511
- CHF / BGN 2.0822
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Reuters: Почти никой не се записва в армиите в Източна Европа, а войната не е далеч
09 Август 2024 | 16:54
/КРОСС/ Докато инструкторите издават команди, десетки ученици, участващи в пилотна програма на чешката армия, насочена към увеличаване на броя на военнослужащите, пълзят през горски шубраци, носейки бойни пушки и учат правилни позиции за стрелба. Това пише в свой репортаж Reuters, цитирана от "Фокус".
Подобно на повечето бивши съветски сателитни държави, които сега са в НАТО, Чешката република не изпълнява целите за набиране на персонал от години и не може да поддържа нивото на войските. Това остави армейските части недокомплектовани и неспособни да достигнат бойна готовност, а инвазията на Русия в Украйна, в покрайнините на Източна Европа, е ярко напомняне за потенциалната заплаха на Москва за региона.
Около 80 чешки гимназисти избраха да прекарат част от лятото си в изучаване на армейския живот в четириседмичната програма за обучение, която се провежда в затворена военна зона на 94 км (58 мили) западно от столицата Прага. Но генерал Карел Река, началник на чешките въоръжени сили, определи настоящата система като неустойчива.
Той коментира, че програмата, управлявана от 4-та бригада за бързо разгръщане - армейска част, работеща само с 50 процента от капацитета си поради недостиг на войници - дава на учениците ранна представа за живота в армията. "Искаме да възпираме всеки потенциален противник в бъдеще", казва Река. "Ако не направим нищо относно липсата на човешки ресурси в армията..., това може да означава, че няма да можем да запазим мира си и да възпрем всеки потенциален враг". През 2021 г. чехите достигнаха 56 процента от целта си за набиране на персонал, като през 2022 г. броят им достигна 85 процента, според най-новите данни на армията. Чехите не са сами.
Страните в цяла Източна Европа не могат да назначат нови войници и да задържат опитни в регион, където Полша, Унгария, Румъния и Словакия имат обща граница с Украйна. "Без хора не можем да направим нищо - ако модернизираме оборудването и нямаме достатъчно компетентни хора и мотивирани хора, това са хвърлени на вятъра пари", казва Река. Западноевропейските страни в НАТО са изправени пред подобни предизвикателства.
През юли Reuters съобщи, че НАТО ще се нуждае от между 35 и 50 допълнителни бригади, за да реализира напълно новите си планове за защита срещу всяка атака на територията на Алианса от Русия. Но въпросът засяга по-близо източноевропейските страни, които прекараха четири десетилетия под съветско господство и отдавна предупреждаваха за заплахата от една по-напориста Русия при президента Владимир Путин.
"Също така смятаме, че вероятността от руска агресия срещу нас не е невъзможна... в рамките на няколко години", казва бившият заместник-министър на отбраната на Чехия Томаш Копечни. "Така че в случай, че Русия атакува, трябва да знаем, че можем да разчитаме на определено количество войници и способности".
Правителствата се обърнаха към дигитални маркетингови кампании, повишиха бонусите за назначаване и разгледаните варианти включват указ на чешкото министерство на отбраната, влизащ в сила от 1 септември, който намалява медицинските изисквания за кариерни войници, резервисти и новобранци. Но с ниските нива на безработица в Източна Европа, голямо предизвикателство е да се убедят младите хора да се наемат за по-малко пари, отколкото могат да спечелят в частния сектор.
"Имаме предизвикателства. Те са свързани с факта, че пазарът на труда тук е много конкурентен", посочва генерал-майор Карол Димановски, първи заместник-началник на Генералния щаб на въоръжените сили на Полша. В Полша правителствени и военни служители казват, че постигат целите за набиране на персонал, като планират да увеличат лимитите за набиране, но критиците се съмняват дали целта за изграждане на армия, състояща се от 300 000 войници, е реалистична. Най-голямата страна в Източна Европа също се стреми да увеличи разходите за отбрана до близо 5% от БВП и наскоро стартира кампания за набиране на персонал, наречена "Ваканции с армията", която осигурява основно военно обучение за граждани на възраст от 18 до 35 години за 28 дни.
Но данните на министерството на отбраната показват, че докато броят на новобранците се е увеличил според последните налични данни, рекордните 9000 професионални войници са напуснали службата през 2023 г. Докато Димановски казва, че това е "естествен процес", полковник Богдан Сова, началник на дирекция "Организация и набиране на персонал" в генералния щаб на Полша, обясни, че има значителна група, която напуска армията само няколко години след започване на служба. "Опитваме се да подготвим по-атрактивни оферти за тях, създавайки нови финансови стимули", отбелязва Сова.
Унгарската армия - която не е публикувала актуализирани данни за набирането на войници - стартира медийна кампания, използваща билбордове, реклами и телевизионен сериал с военна тематика, който ще бъде излъчен до края на 2024 г., за да намери нови войници. В Румъния правителството започна кампании за набор, след като последните данни на министерството на отбраната показаха, че 43 процента от позициите на офицерите са незаети, заедно с позициите на 23 процента от войниците и други професионални звания. Румъния разполага с четири батареи за противоракетна отбрана Patriot, но само две работят, докато правителството е закупило редица изтребители F-16, но няма достатъчно обучени пилоти, които да ги управляват.
Източник: epicenter.bg