• 25 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Отбелязваме 144 години от боевете на връх Шипка

Отбелязваме 144 години от боевете на връх Шипка

/КРОСС/  Отбелязахме 144 години от началото на боевете за връх Шипка. Епичните боеве се водят на най-високите точки на Шипченския проход - връх Свети Никола (днес връх Столетов), връх Шипка и Орлово гнездо от 21 до 23 август 1877 г. между войските на Сюлейман паша и руско-българския отряд на ген. Н. Г. Столетов.

Пред Паметника на свободата президентът и върховен главнокомандващ Въоръжените сили Румен Радев прие почетния строй на Националната гвардейска част. На връх Свети Никола присъстваха също и министърът на културата Велислав Минеков и посланикът на Руската Федерация н.пр. Елеонора Митрофанова, народни представители и стотици граждани.

След като почетният строй на Националната гвардейска част бе приет, Негово Високопреосвещенство Великотърновски митрополит Григорий и духовници от Българската православна църква отслужиха заупокойна молитва в памет загиналите български опълченци и руски воини.

В своето слово президентът Румен Радев каза, че всяка крачка към Шипка укрепва връзката на историята ни с българския народ. Държавният глава благодари и на всички присъстващи и участници в похода към върха.
„Шипка е чутовен подвиг на българските опълченци и на руските войни, които заедно отстоят прохода - онази врата, през която влезе българската свобода. Шипка е и символ на онази битка, която всеки българин, без оглед на възраст етнос и релия, води дълбоко в сърцето си. Това е битката между страха и смелостта, между малодушието и доблестта, между егоизма и родолюбието, в която се решава личното и националното ни бъдеще. Нямам грам съмнение, че всички ние заедно с общи усилия и солидарност ще победим страха, колебанието и унинието, за да може да просперира България. Никой не може, а и няма сила, която да спре осъзнатите хора към пътя на свободата. Всяка крачка към Шипка укрепва връзката на историята ни с българския народ. Вечна памет на героите ни и на нашите освободители. Да живее България", добави Румен Радев.

По повод 144 години от Шипченската епопея лидерът на БСП Корнелия Нинова написа в официалната си страница във „Фейсбук", че на този ден ни обединява любовта към Отечеството и признателността към падналите за неговата свобода. „Поклон пред героите на Шипченската епопея и на Руско-турската Освободителна война. Днес ни обединява любовта към Отечеството и признателността към падналите за неговата свобода. Славната ни история е повод за гордост и единение. Но не бива да ни обединява само миналото, а и бъдещето ни като народ. Дано сега, изправени пред много предизвикателства, намерим сили за такова единение с поглед напред", изтъкна още Нинова.

Лидерът на БСП-София Калоян Паргов коментира в социалната мрежа, че Шипченската епопея е опората в историята ни, която ни дава сила и ни води по пътя към бъдещето. „Поклон пред подвига и паметта на героите, дали животите си за свободата на България! Шипченската епопея е онази наша опора в историята, която ни дава сила и ни води по пътя към бъдещето. Тези страници за слава, смелост и саможертва в името на свободата на България, написани с кръвта на героите, не са просто памет, те са примерът, който ние сме призвани днес да следваме. В името на България, на нашата свобода и за по-доброто бъдеще на децата ни. Вечна памет на героите!", написа още Паргов.

Историкът проф. Пламен Павлов заяви в интервю за Агенция „Фокус", че Шипченската епопея е изключителен пример за национално единство, тъй като в нея са участвали българи от цялата етническа територия. „Д-р Константин Везенков е от Крушево, Македония. Стефан Кисьов, командир на рота в трета дружина, е бесарабски българин с корени от Елена. Неговият ординарец е от Македония", каза още той. По думите му в събитията на връх Шипка, както и в много други, българското участие е било много сериозно, което доказва, че
свободата не ни е подарена. Проф. Павлов посочи също, че боевете при Шипка правят нашето опълчение световно известно. „Руските офицери и чуждите кореспонденти, тогавашната журналистика и военните издания дават изключително висока оценка на опълченците", отбеляза историкът. Той обърна внимание, че една шепа хора от руснаците от Орловския пехотен полк и българите от опълчението на практика защитават съдбата на Руската армия и на цялата война.

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.