Над 1000 учителя подобряват преподаването си чрез анкети към учениците
30 Октомври 2024 | 15:57
Иновативна платформа за анкети помага на учениците да развиват уменията си за учене
/КРОСС/
Съвременният свят се развива все по-бързо, което налага бързото адаптиране на учителите, така че да развиват у учениците необходимите им умения.
Платформата "Анкети за учене" първият инструмент в България, позволяващ на учителите да провеждат с учениците си апробирани анкети, да проследяват напредъка на възпитаниците си и да сравняват уменията им с уменията на връстниците им от цялата страна. За първите 8 месеца от съществуването й над 400 училища и 1000 учители я използват успешно.
Тя помага на учителите да открият реалните нужди на учениците си и да работят целенасочено за развитието на уменията им. Предлага 3 анкети:
- Анкета за "7 сили на учителя" - инструмент, чрез който учителите получават анонимна обратна връзка за работата си в класната стая.
- Анкета за саморегулирано учене - инструмент, чрез който учителите разбират повече за уменията на учениците да възприемат и обработват информация. Данните от анкетите позволяват на преподавателите да адаптират методите си.
- Анкета за социално-емоционални умения - кратка анкета, която позволява на учителите да проучат нагласите на учениците към техния час.
Платформата може да бъде намерена тук: https://anketi-info.prepodavame.bg/
Анкетата за саморегулирано учене напр.показва следните разпределения по категории умения:
- Сътрудничество със съученици - 3.44/5
- Стратегии за декодиране и запаметяване на информация - 3.74
- Стратегии за търсене, управление и организиране на информация -3.47
- Стратегии за задълбочено разбиране - 3.48
- Безопасност на училищната среда - 2.80
- Чувство на принадлежност- 3.65
- Регулиране на емоциите - 3.49
"Персонализираното учене е тенденция в развитието на образованието в момента, особено в контекста на изкуствения интелект. За да помогнем на учениците да учат по-добре, трябва да им помогнем да опознаят повече себе си и целенасочено да развиваме онези умения, които ще им позволят да постигат успехи. Сред обобщените резултати от анкетата за саморегулирано учене, напр.виждаме, че учениците у нас се справят по-добре със запаметяване на информация, отколкото при работа в сътрудничество с други ученици." - споделя Петко Иванов, ръководител на сайта prepodavame.bg
|
|
"Над 60 училища от програма "Училища за пример" използват платформата, за да събират обратна връзка от учениците и да използват данните, за изготвяне на стратегия за работата си на училищно ниво. Учителите използват данните в комбинация с инструменти, обучения и подкрепа, за цялостно повишаване качеството на преподаване и училищния живот. Данните и обратната връзка от учениците са ключови за това." - споделя Ивелина Пашова, ръководител на програма "Училища за пример" на фондация "Заедно в час".
Платформата "Анкети за учене" е безплатна и достъпна за всеки преподавател в страната, който иска да научи повече за начините на учене на своите ученици и за собственото си преподаване.
|
|
|
|
Copyright © CROSS Agency Ltd.
При използване на съдържание от Информационна агенция "КРОСС"
позоваването е задължително.