- 27 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
България, Украйна и въпросителните
23 Декември 2024 | 06:59
/КРОСС/ Западната политика се променя - посоката може и да ни е понятна, но степента, с която се променя - не. Аз не виждам нито един европейски лидер, който да смее да говори за Украйна. Никой не коментира, защото чака да види какво ще направи Тръмп. Това каза снощи социологът Андрей Райчев в предаването „120 минути" по бТВ.
Според него има шансове за формиране на редовен кабинет. Президентът Радев е дал огромен шанс за реализирането му с даването на време. „Действително това означава сближаване на Радев и Борисов. ДБ е двигателят на този процес. И тук идва голямото затруднение - слава богу, то не е Украйна. Това е съдебната система и прокурорът. ДБ няма да влязат в нищо, което не гарантира, че ще има избран нов ВСС и съответно ще бъдат прекратени процедурите по избор на двама от тримата големи", обясни Райчев.
Според медийния експерт доц. Георги Лозанов въпросът за споразумението за Украйна е бил поставен сега с цел - да затрудни преговорите за правителство между първите ГЕРБ-СДС и ДБ. „Няма съмнение, че там има важни идеологически различия, които минават през отношението към Украйна и поставяйки го по този начин, ти връщаш преговарящите страни към тези различия. И така и се получи - сега преговорите влязоха в един тупик, в едно плато, и ще видим дали ще успеят да излязат", коментира доц. Георги Лозанов.
По думите му големият въпрос е дали ще се постигне такъв мир в Украйна, който ще лансира правото на Русия да заявява териториални претенции и със сила да разширява границите си. „Досега това изглеждаше напълно недопустимо, но до това се свежда въпросът - дали сега ще има една нова тройка, да кажем Путин, Орбан и Тръмп, която ще върне претенциите за влияние на бившия Съветски съюз, на който пък една друга тройка преди време - Рейгън, Горбачов и Тачър, отне тази роля?", заяви доц. Лозанов.
И обясни как това дава отражение и в българската политическа действителност. „Все по-малко това, което наричаме либерална демокрация, взаимодействие на Европа и САЩ срещу антидемократичните режими, има все по-малко привърженици. И все повече напускат кораба на либералната демокрация - знаем кои първи".