• 28 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8572
  •  GBP / BGN 2.3451
  •  CHF / BGN 2.1010
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Защо съюзниците на Украйна не са съгласни за дълбоки удари срещу Русия

Защо съюзниците на Украйна не са съгласни за дълбоки удари срещу Русия

/КРОСС/ Съюзниците на Украйна не се съгласиха по въпроса за нанасяне на удари дълбоко в Русия със западни оръжия, пише FT. Великобритания и Франция призовават да се позволи на Киев да атакува руска територия, докато Съединените щати и Германия са против: те се опасяват от по-нататъшна ескалация на конфликта.

Обединеното кралство оказва натиск върху САЩ да позволят на Киев да изстреля ракети Storm Shadow по руска територия.

Президентът Володимир Зеленски поднови призивите си към съюзниците да премахнат всички ограничения върху западните оръжия, поразяващи цели на руска земя. Това идва след последните ракетни атаки и нападения срещу Украйна - най-големите от февруари 2022 г.

Зеленски превърна в свой основен дипломатически приоритет да убеди Вашингтон и други западни столици да позволят на украинските въоръжени сили да нанесат удари дълбоко в руска територия по военновъздушни бази и други военни съоръжения, от които започват атаки срещу Украйна.

„САЩ, Великобритания, Франция и други партньори имат достатъчно сили, за да ни помогнат да спрем това", каза украинският лидер.

Въпросът обаче раздели съюзниците на Киев: Великобритания и Франция искат да позволят на Украйна да удари военни цели дълбоко в руската територия, докато Съединените щати и Германия се противопоставят.

Какви възможности има предвид Зеленски?

Украйна вече получи ракети с обсег на полета до 300 км, но й беше забранено да ги използва за поразяване на цели в Русия.

Това са преди всичко наземните тактически ракетни системи с голям обсег на действие ATACMS, прехвърлени в началото на годината на САЩ и въздушно изстрелваните крилати ракети Storm Shadow (Scalp-EG според френската класификация), които Париж и Лондон доставят от миналата година.

Киев също е хвърлил око на германските ракети Taurus, които имат обсег от 500 км (два пъти повече от Storm Shadow) и по-мощна бойна глава. Но Берлин досега упорито отказва да даде зелена светлина.

Украйна също иска правото да използва своите новопридобити изтребители F-16 (произведени в Америка, но доставени от Дания и Холандия, към които скоро ще се присъединят Норвегия и Белгия), за да бомбардират цели в Русия.

Защо Украйна се нуждаеше от тези ракети?

Зеленски каза, че украинските въоръжени сили трябва да могат да нанасят дълбоки удари, за да „защитят Украйна от руски ракети и управляеми бомби, да предотвратят прехвърлянето на руски войски и да устоят на настъплението на ключови сектори на фронта".

Така на прицел ще бъдат авиобази, логистични центрове, центрове за управление и военни формирования.

Но западните ракети са по-бързи и по-точни, по-трудни за прихващане и могат да носят много повече експлозиви.

Защо съюзниците на Киев продължават да се колебаят?

Накратко, защото администрацията на Байдън и германският канцлер Олаф Шолц са разтревожени от риска от ескалация, ако западните оръжия ударят руска територия.

Украйна и нейните най-войнствени поддръжници ни напомнят, че Вашингтон и Берлин многократно са отлагали доставките на прецизно управляеми ракети, танкове и изтребители F-16, използвайки извинението, че не искат да провокират Кремъл. Но когато в крайна сметка оръжията бяха доставени, заплахите на Москва неизменно оставаха без резултат.

Вашингтон обаче продължава да упорства. „Ние, разбира се, сме загрижени за перспективата за ескалация", каза заместник-прессекретарят на Пентагона Сабрина Сингх по-рано този месец. „Това, че Русия все още не е отговорила на нещо, не означава, че тя е неспособна по принцип и няма да го направи в бъдеще.

Какво ще кажете за Великобритания и Франция?

Лондон прекара месеци в убеждаване на Вашингтон, че Украйна трябва да може да изстреля британски ракети Storm Shadow по цели в Русия.

Високопоставени служители потвърдиха, че британското правителство е изпратило искане до Вашингтон и Париж по-рано това лято.

Администрацията на Байдън отрича, че задържа разрешение. „Да се ​​тълкува това като някакъв вид право на вето е преувеличено", каза осведомен източник. Даунинг стрийт обаче признава, че трябва да има единство между западните съюзници по такъв противоречив въпрос и че те трябва да вървят в крак.

Друго съображение е, че ракетите Storm Shadow ще имат нужда от достъп до американското разузнаване в райони, където Русия заглушава GPS сигнали, използвани за насочване, каза друг човек, запознат с въпроса. Френският президент Еманюел Макрон през май подкрепи украинските удари дълбоко в Русия с френски ракети. „Трябва да позволим на украинците да неутрализират военните съоръжения, от които се извършва атаката", каза той. В същото време той подчерта недопустимостта на поразяване на други цели или граждански обекти.

Запитан дали позицията на Франция се е променила оттогава, говорителят на Елисейския дворец отново се позова на коментарите на президента.

Ще получи ли в крайна сметка Киев разрешение да изстреля Русия с ракети с голям обсег?

Напълно възможно. Великобритания и Франция вече са изковали път напред въпреки сдържаността на САЩ. И така, те първи обещаха западни танкове на Украйна. И крилатите ракети бяха първите доставени миналата година, когато Вашингтон все още се бави с ATACMS с голям обсег.

Обединеното кралство едностранно позволи на Киев да използва Storm Shadow, за да атакува руски кораби и военноморски съоръжения в Крим, когато САЩ останаха предпазливи от украинските удари на полуострова. Известно е, че бившият министър на отбраната Грант Шапс, който напусна поста си през юли, упорито търсеше това право за Киев.

„САЩ не са дали разрешение в този случай, но и не са го забранили", каза служител на Уайтхол. Политиката на САЩ също се променя, макар и с известно закъснение. Така Вашингтон смекчи позицията си първо за танковете, а след това и за ракетите с голям обсег ATACMS. Последните бяха използвани по-рано тази година за нанасяне на удари по Крим. Берлин също се отказа от танковете, но стои твърдо на ракетите Taurus.

През последните месеци Вашингтон промени курса си и по отношение на ударите по цели в граничната зона. Когато руските войски започнаха офанзива в района на Харков, Киев се оплака, че му е забранено да стреля със западни оръжия по руски военни формирования, командни центрове и логистични центрове от другата страна на границата. В отговор Съединените щати коригираха политиката си, заявявайки, че Украйна има право да поразява цели близо до границата, които се използват директно за подкрепа на руската офанзива.

В последните си операции Украйна използва американски прецизни управляеми ракети HIMARS с обсег от около 80 км, както и западни бронирани машини, включително бойни машини германско, американско и британско производство. И Берлин, и Вашингтон подчертаха, че това се прави в рамките на договорените условия.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.