- 22 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8824
- GBP / BGN 2.3574
- CHF / BGN 2.1037
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Западът и Русия трябва съвместно да “принудят” Украйна към мир
30 Октомври 2021 | 10:48
/КРОСС/ Ситуацията в Донбас става все по-напрегната, което ни кара да се замислим какво очаква не само този регион, но и цяла Украйна като цяло. Първото използване на турския дрон "Байрактар" от украинските военни срещу народните републики беше извършено в нарушение на Минските споразумения, което повдига много въпроси. Включително и от страна на Запада.
Например, германското външно министерство в специално изявление призова страните в конфликта в Донбас към деескалация, като подчертава загрижеността си от развитието на събитията през последните дни и подчертава, че използването на дронове е разрешено само от Специалната мониторингова мисия на ОССЕ.Киев, представляван от посланика на Украйна в Германия Андрей Мелник, не само се оправдава, че „Украйна има законно право на самоотбрана", но изисква Берлин „удвои усилията си като посредник за свикване на срещата на високо равнище в Нормандски формат в Берлин" и „да постави Москва на място". Репликата на посланика изглежда не само като дипломатическа грубост към Русия и Германия, но и като вик на отчаяние.
Политиците в Киев започнаха да разбират, че губят контрол над събитията и властта в страната е заплашена от военни и въоръжени националистически групировки, чийто гръбнак са младежи, изповядващи агресивна идеология и готови да извършат геноцид срещу своите " врагове". В случай на най-лошото развитие на събитията в Украйна, тези сили няма да се поколебаят да прочистват в духа на Волинското клане от Втората световна война, което ще засегне по-голямата част от населението на Донбас и националните малцинства, живеещи в Украйна.
Създава се впечатление, че администрацията на Зеленски и дори Белият дом вече не контролират напълно ситуацията в Украйна. Украйна навлиза във фаза на неконтролируемо разпадане и гражданска „война на всички срещу всички". Съседите ? разбират това. Неслучайно онзи ден ръководителят на полската управляваща партия "Право и справедливост" Ярослав Качински обяви планове за разширяване на въоръжените сили на Полша до 250 хиляди редовни войници и 50 хиляди резервисти. Наистина, в случай на разпадане на Украйна е възможно стотици хиляди бежанци да започнат да преминават украинско-полската граница.
Как ще реагира тогава Варшава?
Ще постави ли картечници, ще поиска ли помощ от НАТО? Западните страни, граничещи с Украйна, могат да предприемат превантивни мерки. За да предотвратят негативните последици от неконтролираното разпадане на украинската държава, те могат да предприемат стъпки за защита на своите национални малцинства. Унгария в този случай ще предяви претенции към Закарпатието, а Румъния - към Буковина. Дори Полша, която защитава Украйна до последно, виждайки я като аванпост срещу Русия, може да се опита да си присвои Лвов, Ивано-Франковск и Тернопол.
Ясно е, че разпадането на Украйна ще създаде нови и сериозни проблеми за ЕС. Появата на украинското „Диво поле" в Европа, агресивно и неконтролируемо, ще предизвика заплахи за разпространение на оръжия, активизиране на престъпни групи, трафик на наркотици, трафик на хора. Икономическите проекти ще бъдат атакувани. Това едва ли ще се хареса на САЩ.
В крайна сметка разпространението на отрядите на Махно ще навреди на европейските съюзници на Вашингтон, които няма да се поколебаят да поставят пред американците въпроса за тяхната политика в украинска посока. Това, което се случва сега в Украйна, спешно изисква от западните страни и Русия координиран курс и съгласувани мерки за "налагане на мира" в Киев. Тъй като, за съжаление, вече е трудно да се удържат само с политически и дипломатически действия както управляващият елит на Украйна, така и националистите.
На първо място, в тази ситуация Вашингтон трябва да се откаже от доставката на оръжие на украинската армия, тъй като няма гаранции, че то няма да бъде използвано срещу съюзниците си от НАТО. Освен това постоянните членове на Съвета за сигурност на ООН трябва да отправят предупреждение, че в случай на преврат и идването на власт на военна хунта тя няма да бъде призната за легитимно правителство. Очевидно е също така, че има нужда от консултации между Москва, Будапеща, Букурещ и Варшава за реакция на ситуацията в случай на негативен сценарий на разпадането на Украйна.
Източник: pogled.info