- 21 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.8959
- GBP / BGN 2.3122
- CHF / BGN 2.0743
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Български и албански университети ще разработват съвместни програми
08 Септември 2023 | 11:47
/КРОСС/ Български и албански университети ще разширят сътрудничеството си, като разработват съвместни програми за обучение на студенти и докторанти, както и общи изследователски проекти. За целта се предвижда провеждане на двустранна среща между ректори на висши училища от двете страни. Това стана ясно по време на среща в Тирана на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков с ректори на петте най-големи държавни университета в Албания - Тиранския университет, Политехническия университет в Тирана, Университета на Елбасан, Университета в Корча и Университета на Дуръс.
Проф. Цоков пое ангажимент да съдейства за осъществяването на такава среща между ректорите, на която да бъдат обсъдени възможностите за по-задълбочено сътрудничество. По думите му и досега албански студенти са участвали заедно с български в обмени по програма „Еразъм", но в следващия програмен период има възможност това партньорство да се разшири. Друг инструмент е програмата „Хоризонт Европа", в която могат да участват учени от двете страни, обясни проф. Цоков. „За нас България е приятелска държава", изтъкна председателят на Конференцията на ректорите в Албания проф. Артан Ходжа, който е и ректор на Тиранския университет. Той подчерта, че двете страни имат много общи неща, а Албания има желание да стане член на Европейския съюз, към който България се присъедини през 2007 г.
Част от интеграцията е и сътрудничеството в областта на образованието. Ректорът на университета в Елбасан „Александър Джувани" проф. Скендер Топи изтъкна, че голяма част от академичния състав на висшето училище се състои от завършили в България преподаватели. Възпитаник на Югозападния университет „Неофит Рилски" е и ректорът на Университета на Корча Димитри Бело. Той посочи като проблем липсата на
дистанционно обучение във висшите училища в Албания, за въвеждането на което страната може да ползва българския опит.
Проф. Цоков постави пред ректорите въпроса за изучаване на български език в албанските университети. В момента български се учи само в Тиранския университет, като при изявено желание за въвеждане на такава специалност и в други висши училища в страната МОН може да съдейства с осигуряване на лекторати.
В срещата участваха още ректорът на Политехническия университет в Тирана проф. Андреа Милчари, деканът на Факултета по професионални изследвания в Университета на Дуръс доц. Осман Метала, посланикът на България в Албания Ивайло Киров, началникът на политическия кабинет на министъра на образованието и науката Наталия Михалевска и парламентарният секретар на МОН Чавдар Здравчев.