- 07 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8135
- GBP / BGN 2.3512
- CHF / BGN 2.0736
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
През отоплителния сезон рискът от пожари в бита се повишава значително
07 Ноември 2024 | 16:01
/КРОСС/ През отоплителния сезон рискът от пожари в бита се повишава значително. Причини за това са неправилното използване или технически неизправни отоплителни и нагревателни уреди и съоръжения, както и непочистени или неизправни комини. На територията, обслужвана от РДПБЗН- Шумен дежурните противопожарни и спасителни екипи са реагирали на 801 произшествия по време на отоплителния сезон / от 01.10.2023- 01.04. 2024 г./ Пожарите с материални загуби са 86, 328 са без нанесени материални щети. Четири са случаите, в които е оказана помощ на пострадали. Екипите са оказали помощ при катастрофи с транспортни средства в 24 случаи, 322 пъти са оказали техническа помощ. 10 са регистрираните в периода пожари след неправилно ползване на отоплителен уред, четири от тях са с преки материални загуби. 39 са получените и отработени произшествия след пожари в комини. Четири от тях са със загуби, 34 без преки материални загуби.
Във връзка с настъпилия есенно-зимен отоплителен сезон РДПБЗН- Шумен припомня основните правила за пожарна безопасност при експлоатация на отоплителни и нагревателни уреди.
Ако ползвате печки на твърдо гориво не забравяйте преди началото на сезона да почистите комините от сажди. Не използвайте самоделни отоплителни уреди за твърди горива!
Да се предвиди отстояние от печките до горими предмети не по-малко от 50 см. Стената зад печката не трябва да се облицова с горими материали, трябва да се постави негорима подложка с прагове от трите страни с размер 30 см отпред и по 20 см отстрани на печката. Укрепете стабилно димоотвотдните тръби. Отворите към комина трябва да се затварят със стандартно изработени ламаринени розетки. Не разпалвайте печките с леснозапалими течности (бензин, нафта и др.). Винаги след ползване на печка на твърдо гориво тя трябва да се угасява докрай. Никога не изхвърляйте неизстинала сгурия там, където има горими отпадъци! Не оставяйте за сушене около отоплителните уреди дрехи и др. леснозапалими материали. Упражнявайте постоянен надзор над децата. Никога не ги оставайте сами вкъщи при работещи отоплителни уреди! Никога не ги заключвайте! Средствата за запалване на отоплителните и нагревателните уреди - кибрити и запалки, трябва да се съхраняват на недостъпни за децата места!
Ако ползвате електрически отоплителни и нагревателни уреди: Никога не оставяйте включени уреди без наблюдение! Не използвайте нестандартни и саморъчно направени уреди! Върху или в близост до електрическите уреди никога не оставяйте горими предмети. Не ги използвайте за сушене на дрехи. Осигурете безопасността на децата, като поставите предпазители на контактите. При включени електроуреди никога не оставайте децата без наблюдение! Укрепете добре всички отоплителни уреди поради опасността от обръщане.
Ако ползвате печки на течно гориво- Нафтовите печки трябва да са устроени върху негорими подложки с вертикални прагове от всички страни. Внимателно трябва да бъде следена изправността на дозаторите, спирателната и контролно-измервателната арматура, термозащитата и автоматиката на уреда. Не бива да се допускат нарушения на целостта (прогаряния) на стените на разходния резервоар и на горивната камера. В жилищата трябва да се съхранява нафта само за ежедневни нужди. Недопустимо е съхраняването на нафтата да става в общите части на кооперации и жилищни блокове (мазета, тавани и др.). За безопасно съхранение трябва да се използват херметично затварящи се съдове, защитени от статично електричество.
Ако ползвате печки с газово гориво - Дейностите по устройването и техническото поддържане на газовите отоплителни уреди трябва да се извършват само от специалисти. Важно правило за ползването им е постоянният контрол за техническата изправност на съоръженията - автоматиката, вентилите и др., осигуряващи нормална работа. Отопляваните с газови печки помещения задължително трябва да са с постоянна естествена вентилация.
Недопустимо е устройването и съхранението на газови бутилки в бани и спални, в помещения под кота „терен" (мазета, шахти и др.), в близост до печки, радиатори и каквито и да е източници на топлина, както и на места с пряко слънчево нагряване, в гаражи, общи тавани и стълбища.