-
14 Май 2025 |
USD / BGN 1.7601
GBP / BGN 2.3267
CHF / BGN 2.0900
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Световен ден за борба с лимфома

15 Септември 2020 | 11:32

/КРОСС/ На 15 септември отбелязваме световният ден за борба с лимфома. Заболяването е трудно за диагностициране, тъй като в голяма част от случаите протича безсимптомно. Лимфомите са злокачествени хематологични заболявания и са петият по честота рак.
Лимфомите са най-често срещаните злокачествени хематологични заболявания. Делят се на две големи групи: Болест на Ходжкин и Неходжкинови лимфоми, обяснява хематологът д-р Лилия Соколова от столичната болница "Свети Иван Рилски".
Заболяването засяга лимфоидните органи - като далак, лимфни възли, черен дроб и тонзили. Често заболяването протича безсимптомно посочва д-р Соколова.
Обикновената кръвна картина не винаги може да даде информация за наличие на заболяването, казва д-р Соколова.
Колкото по-рано се диагностицира заболяването, толкова по-големи са шансовете за благоприятен изход. При нас 80000 души годишно в САЩ се открива нехочкинов лимфом. При Хочкиновия лимфом има два пика на заболяването, казва д-р Соколова.
След диагностициране на заболяването от съществено значение е бързото и точно лечение, обясни лъчетерапевтът д-р Илиана Колева от болница Свети Иван Рилски. Онкологичен комитет решава кое е най-доброто лечение за съответния пациент.
Най-успешно е лечението в ранните стадии на заболяването, когато става въпрос за локализиран стадий на болестта. Тогава има успех и при провеждането и на химиотерапия, и на лъчетерапия, казва д-р Колева.
Целта на 15 септември, когато отбелязваме Световния ден за борба с лимфома, е да се повиши информираността за заболяването, като по този начин ранните симптоми станат по-разпознаваеми, а ранната диагностика би увеличила шансовете за успешен изход на заболяването.