• 11 Окт 2024 |
  •  USD / BGN 1.7881
  •  GBP / BGN 2.3366
  •  CHF / BGN 2.0856
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 22°C

Световен ден за борба със затлъстяването

Световен ден за борба със затлъстяването

/КРОСС/ На 11 октомври се отбелязва Световния ден за борба със затлъстяването. Над 800 милиона са хората в света, живеещи със затлъстяване. По данни на Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 в България се запазва висока честота на затлъстяване сред населението в активна възраст. Със затлъстяване при 30-59 год. са 29% от мъжете и 20.4% от жените, а при изследваните на възраст 60-74 г. - 29.3% от мъжете и 35.3% от жените. Изследванията показват, че детското затлъстяване също е с висока честота и ще нарасне с 60% до 2030 г. Годишните разходи от здравословните усложненията в света, свързани със затлъстяването до 2025 година ще достигнат 1 трилион долара.

Според Световната здравна организация затлъстяването е заболяване, характеризиращо се с прекомерно натрупване на мастна тъкан, което е риск за здравето. За оценка на затлъстяването най-често се използва Индекс на телеснтата маса (ИТМ=теглото в кг/ръста в м²), като има и други показатели, например обиколка на талията и височината, които може да са подходящи.

Затлъстяването е рисков фактор за развитие на редица социално значими незаразни болести: сърдечно-съдови, диабет тип 2, някои видове рак и други. Хората с наднормено тегло и затлъстяване често имат понижен имунитет и по-лесно заболяват от Ковид-19. Намаляването на затлъстяването е не само понижаване на телесното тегло, а цялостно подобряване на човешкото здраве.

От значение за развитие на затлъстяването са: биологични, психични, генетични, здравословни, социални (достъп до медицински грижи, производство на нездравословни хранителни продукти) причини, фактори на околната среда, нездравословен начин на живот. Затлъстяването не е резултат от недостиг на воля, а заболяване и в повечето случаи е извън контрола на човека. То не е само в резултат на нездравословно хранене и ниска физическа активност. Възможно е човек с висок ИТМ да води здравословен начин на живот.

Затова при ИТМ ≥30 задължително е необходима консултация и проследяване на здравословното състояние на пациента от специалист, който при нужда да изпише не само режим на хранене и режим на физическа активност, но и лекарствени препарати.

Основните средства за профилактика на затлъстяването в индивидуален план са здравословното хранене и оптималната физическа активност. Те са два от ключовите аспекти на превенцията и два от ефективните начини за справяне с хроничните незаразни болести. Въздействието върху тези две здравни детерминанти - храненето и физическата активност по време на целия жизнен цикъл е предпоставка за здравословен начин на живот с положителен ефект върху личното и общественото здраве в дългосрочен план.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.