- 21 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8824
- GBP / BGN 2.3574
- CHF / BGN 2.1037
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
10 октомври – Международния ден за психичното здраве
10 Октомври 2024 | 15:09
/КРОСС/ Столичният превантивно-информационен център по проблемите на наркоманиите отбелязва 10 октомври - Международния ден за психичното здраве и се присъединява към тазгодишното мото на Световната здравна организация (СЗО) - „Психично здраве на работното място".
В България необходимостта от превенция и ранна намеса в областта на психичното здраве става все по-явна. Превантивно-информационният център по зависимости работи за повишаване на информираността относно рисковите фактори, водещи до развитие на психични заболявания, като стрес, зависимости, социална изолация и липса на подкрепа. Центърът осигурява безплатни консултации, образователни програми и кампании, които целят да подобрят достъпа до информация и подкрепа за хората, нуждаещи се от помощ.
„Важно е обществото да се ангажира с темата за психичното здраве. Всеки може да допринесе, като осигури подкрепа и разбиране за хората около себе си. От съществено значение е да се търсят професионални услуги и ресурси, когато е необходимо", споделя директорът на Превантивния център - д-р Цветелина Петкова.
На тазгодишния Световен ден за психично здраве, СЗО подчертава важната връзка между психичното здраве и работното място. Здравословната и безопасна работна среда може да бъде силен защитен фактор за психичното благополучие. В същото време, неблагоприятните условия като стигма, дискриминация и рискове като тормоз или други лоши практики могат сериозно да застрашат психичното здраве, да влошат качеството на живот и да повлияят негативно на ангажираността и продуктивността на служителите.
Според проучване на Евробарометър, публикувано през месец октомври, 2023 г. 89% от анкетираните смятат, че промоцията на психичното здраве е също толкова важна, колкото промоцията на физическото здраве. В същото време по-малко от половината от анкетираните са съгласни, че хората с психични проблеми получават същото ниво на грижа като тези с физическо състояние. 46% от респондентите са имали емоционален или психосоциален проблем, като чувство на депресия или тревожност, през последните дванадесет месеца. 54% от респондентите с психични проблеми не са получавали помощ от професионалист. Повечето респонденти отговарят, че последните световни събития са повлияли на психичното им здраве „донякъде" (44%) или „до голяма степен" (18%). Най-важните фактори за постигане на добро психично здраве са условията на живот (60%), следвани от финансовата сигурност (53%), физическата активност и социалните контакти (и двете по 41%).
Фундаменталните и определящите фактори за психично здраве са околната среда, индивидуалните социалнопсихологически фактори и факторите, свързани с културната среда, например семейно положение, пол, липса на подкрепящи отношения, ниско образователно равнище, ниски доходи, професионални проблеми, лоши или несигурни условия на труд, безработица, финансови затруднения, усещане за стигматизиране и дискриминация, лошо соматично здраве и др.
За допълнително полезна информация и безплатни консултации, посетете сайта на Превантивния център към Столична община - http://sofiamca.org/