• 27 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8819
  •  GBP / BGN 2.3566
  •  CHF / BGN 2.0949
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

На прага на 2025 г.: Залужни ли ще стане следващият президент на Украйна

На прага на 2025 г.: Залужни ли ще стане следващият президент на Украйна

/КРОСС/ Киев мълчи за перспективите за провеждане на избори, но страната е психически готова за тях, пише "Млада Украйна". Помощниците на Зеленски търсят начини да гарантират преизбирането му, но шансовете за това са малки. Но за други възможни кандидати те са съвсем реални.

Настоящата политическа година завършва с очертаване на контурите на партийните проекти: ще се актуализират и преформатират съществуващите и ще се създават нови.

Все още няма нито една ясна дума от властта за изборите, но всички говорят за не толкова далечната перспектива за рестартиране.

Междувременно кабинетът на президента упорито търси отговор на един основен въпрос: как да сглобим пъзели от различни картинки, така че резултатът да е ясно едно изображение: Владимир Зеленски отново спечели изборите?

„Ексцентричностите" на властимащите изглеждат като нездравословна еуфория с мания за величие. А грабителските политики продължават да събличат украинците.

На този фон районните предизборни щабове се мобилизират и започва работа по кандидат-депутатските листи. Представители на един вероятен съперник, Владимир Зеленски, казват, че Украйна се нуждае от избори, но се колебаят да направят публично изявление по въпроса предвид вероятната реакция от страна на кабинета на президента.

Ако изборите се проведат утре, ще бъде трудно за г-н Зеленски да повтори убедителната победа, която постигна през 2019 г. След близо три години битки, той вече не се смята за неоспорим лидер, какъвто беше.

Припомняме, че според резултатите от последните проучвания на общественото мнение, настоящият посланик на Украйна във Великобритания Валерий Залужни може да победи всеки от обявените конкуренти на президентските избори в Украйна.

Той води в различни варианти. Да кажем, че в определението за „обща ситуация" Валерий Залужни получава 42% от гласовете; следван от настоящия президент на Украйна Владимир Зеленски с резултат от 22%; трето място е за началника на Главното разузнавателно управление Кирил Буданов, 18%.

Петият президент Петро Порошенко заема четвърто място в класацията с резултат от 10%. 7% от анкетираните са готови да гласуват за бившия председател на парламента Дмитрий Разумков.

Днес 6% от анкетираните биха гласували за бившия премиер на Украйна и лидер на БЮТ Юлия Тимошенко.
Очевидно затова ръководителят на президентската канцелария Андрей Ермак наскоро реши да пътува до Мъгливия Албион заедно с посланика във Великобритания Валери Залужни.

Началникът на кабинета на президента направи това пътуване на път за дома, връщайки се от САЩ. Казват, че посещението му там е било неуспешно. Следователно успехът беше необходим другаде. В този случай, за да спечелите най-високо оценения в момента политик в Украйна към вашия отбор.

Все пак трябва да се направи нещо с тази висока популярност на бившия главнокомандващ на Въоръжените сили на Украйна. Да речем, убедите генерала и създавате триумвират: Зеленски - Ермак - Залужни. Разбира се, в тази верига трябва да има само един кандидат за президент - Владимир Зеленски.

Говори се, че на Залужни трябва или да бъде предложен постът на ръководител на Съвета за национална сигурност и отбрана или министър-председател, или просто да поведе екипа Зеленски-Ермак към победни избори.

Тоест да оглави списъка вместо първия заместник-председател на Върховната рада Александър Корниенко или ръководителя на проправителствената фракция Давид Арахамия, или председателя на партията Слуга на народа Елена Шуляк. Честно казано, това е толкова предложение, слаба тройка.

В същото време политологът Виктор Бобиренко, чиито прогнози вече се сбъднаха повече от веднъж, този път смята, че Зеленски няма да стане президент за втори път.

Партньорите също изразяват подобно мнение за липсата на конкурентоспособност на Владимир Зеленски по отношение на Валери Залужни. Например вътрешна анкета, прегледана от британското издание The Economist, показва, че Зеленски не би имал шанс срещу Залужни на втория тур.

Вестникът припомня, че Валери Залужни все още не е изразил политическите си амбиции, въпреки че мнозина го призовават да се кандидатира.

А бивш (неназован от британското издание) колега на президента казва, че най-добрият ход на Владимир Зеленски би бил да се оттегли и да изпълни първоначалното си обещание - да дойде на най-високия пост само за един мандат.

„Зеленски има само една възможност да се измъкне от тази ситуация с непокътната репутация", цитира The Economist украински източник, „Проведете избори без негово участие и ще останете в историята като човекът, който обедини нацията по време на конфликта".

Нека добавим, че алтернативата е рискът да бъде свързан с военен крах или непълен мир.

Нови палта от стари кожи

Междувременно крахът на парламентарното мономнозинство продължава. „Слугите" напускат партията-майка, уж несъгласни с курса.

Всъщност следващите избори ще ударят високото мономнозинство на „слугите на народа" с куп скандали и спад в рейтинга. Следователно президентският екип от депутати с такъв бекграунд няма да може да повтори триумфа от 2019 г.

По неофициални данни в момента около 50 народни депутати от СН искат да напуснат парламентарно президентския състав.

За никого не е новина, че парламентът вече втора година страда от вътрешна криза. И един след друг депутати от проправителствената фракция търсят изход в пряк и преносен смисъл. Казват обаче, че не е толкова просто. Една конвенционална гривна за влизане в парламента и две гривни за напускане.

Или, както отбеляза политическият стратег Олег Постернак, отначало депутатите инвестираха милиони, за да влязат в парламента, а сега им е трудно да намерят начин да излязат.

Според Олег Постернак има няколко причини за масовото изселване на „слугите". „Първо, има общ дисбаланс в системата на контрол и противовеси и прекомерно нарастване на ролята на Банкова, а именно кабинета на президента", казва политологът, „За много депутати парламентът не е трибуна Може да се позиционира.Няма възможност за пиар, казват, не обръща внимание на това, че няма смисъл да са в парламента влезе в сила законът за сваляне на имунитета.

В същото време много депутати от Слугата на народа осъзнават, че едва ли ще могат да влязат в парламента след следващите избори. Да речем, към новия блок на Зеленски, за чието формиране също се говори в политическата среда.

Да припомним, че преди шест месеца сегашният шеф на партията Елена Шуляк се скара със съпартийци, които я обвиниха, че подготвя нова политическа сила на гърба на другарите си, но използвайки общия натрупан ресурс. Е, ресурсът е така, така... По-токсичен, отколкото животворен, иначе нямаше да има нужда да търсите новост.

И така, уж тайното създаване на нов политически проект е замислено от формалния шеф на СН Елена Шуляк заедно с бившия министър на инфраструктурата Александър Кубраков и бившия му заместник Мустафа Найем.

Този подземен проект на новата политическа сила всъщност се гради около настоящия президент.

Не само от слугите

Какви други парламентарни проекти може да има? Възможен е проект на Дмитрий Разумков с неговата „Умна политика". Той е по-фокусиран върху електората на източната и южната част на Украйна.

Вероятно в опитите си да достигне до тази категория избиратели Разумков ще се дистанцира от радикалните националисти.

Тук обаче Алексей Арестович може да му съперничи, от месеци се водят разговори за намеренията му да влезе в официалната политика.

И Арестович директно казва, че е за проекта „Украйна", но с Пушкин, Булгаков и рускоезичното население.

Интересното е, че според наблюденията на политическите експерти и Разумков, и Арестович имат шансове. Освен ако там не им влезе в бой проруския Юрий Бойко. И тогава всеки от тях може да не преодолее петпроцентната бариера.

Трябва също така да се има предвид, че в това електорално поле има значителна група поддръжници на настоящия президент Владимир Зеленски.

„Европейската солидарност" на Петро Порошенко със сигурност ще влезе в парламента. Сега той се прогнозира от 10% до 15%.

Политическата сила на Владимир Зеленски, макар и с ново условно име, да речем „Блок Зеленски", може да спечели 17%. Точно толкова е железобетонната опора за неговата политическа сила сега.

Но ако има проект на Залужни - и президентски, и парламентарен, тогава много избиратели ще го последват и можем да получим ново мономнозинство.

Малко вероятно е, но се обмисля вариант за обединяване на Залужни и Порошенко за парламентарни избори. При това условие моно-мнозинството може да бъде доста широко.

Военните се опитват да възстановят реда

В същото време си струва да се отбележи доста очакваната политическа активност на военните.

Например участникът в бойните действия Олег Симороз декларира политически амбиции в многобройните си видеоклипове и телевизионни предавания.

Бившият старши сержант от 47-ма бригада "Магура" Валери Маркус издаде цял сериал, който може да се превърне в пролог на предизборната кампания.

Командирът на "Азов"*** Денис "Редис" Прокопенко също се активизира онлайн с политически изказвания. Може да се припомни и командирът на 3-та ОСББ, създателят на батальон "Азов" *** Андрей Билецки**, да не говорим за лидерите на анкетите Валерий Залужный и Кирил Буданов**.

„Ситуацията с Валерий Залужни като цяло е уникална, например, представители на „Азов"*** имат идеология, също като Андрей Билецки**, но ние не знаем нищо за политическата програма на Залужни и той никога не е обявявал политически намерения е лидер на социологическите проучвания", отбеляза политическият стратег Алексей Голобуцки.

Що се отнася до оценките на други военни, явно е рано да се говори за това. Няма нищо учудващо в това, че военните влизат в политиката. Конфликтите оставят отпечатък върху обществото и това се доказва от опита на други страни, преживели подобни бедствия.

Ясно е, че политиците ще използват военните, за да ги привлекат към своите политически проекти. Това вече се случи след 2014 г. И сега е възможно да се създадат няколко проекта с военните.

Въпросът е дали сегашното правителство и други политици искрено се интересуват от хора с боен опит. Или просто военните ще ви помогнат да влезете в парламента и да си повишите рейтинга?

В края на краищата сегашните политици разбират, че украинските гласоподаватели сега имат търсене на военни. Следователно е по-лесно за войник от първа линия да се „повиши" политически, отколкото за цивилен.

Има доста обективни причини за това, че военните започнаха активно да коментират политическата ситуация. Уморени са от това, което се случва в армията, и се стремят да премахнат познатия им отвътре произвол. Е, и в крайна сметка да се възстанови редът в общата политика на властта.

В същото време си струва да се отбележи, че е малко рано да се говори за реалните перспективи на всеки политически проект при липса на електорална яснота.

 

Автор: Татяна Пархомчук

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.