• 27 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8588
  •  GBP / BGN 2.3429
  •  CHF / BGN 2.0999
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Предвижда се да се повиши ефективността на официалния контрол при превенцията и разпространението на болестите по животните и хората

 Предвижда се да се повиши ефективността на официалния контрол при превенцията и разпространението на болестите по животните и хората

/КРОСС/ Предвижда се да се повиши ефективността на официалния контрол при превенцията и разпространението на болестите по животните и хората. Това е заложено в проекта на нов Закон за ветеринарномедицинската дейност, който беше обсъден от заместник-министъра на земеделието, храните и горите доц. Крум Неделков, представители на Българската агенция за безопасност на храните, Центъра за оценка на риска по хранителната верига, Български ветеринарен съюз и други експерти.

Законопроектът има за цел да бъдат хармонизирани с националното законодателство изискванията на предложения пакет от нормативни актове на Европейския съюз по отношение на агрохранителната верига, защитата на здравето на хората и животните и ветеринарните лекарствени продукти. Промените са насочени към контрола при ранното откриване на заболяванията, бързата реакция, повишаване на осведомеността на фермерите и други. Нов момент в нормативната уредба е и здравеопазването на водните животни.

„Губим ценно време, трябва да си заложим разумен период за дебати по законопроекта, защото имаме срокове, които трябва да спазим за въвеждането на изискванията на регламентите в националното законодателство", коментира заместник-министър Неделков. Той допълни още, че с промените се налага изцяло нова философия и структура на нормативната база, която да съответства на съвременните нужди на работещите в отрасъла. „Надявам се при формирането на новото Народно събрание през ноември да имаме проект на закон в почти завършен вид, който да предложим за обсъждане на ресорната комисия", заяви още доц. Неделков. Той предложи изготвянето на пътна карта на следващите дейности, с цел финализиране на законопроекта и консултации с всички заинтересовани страни.

Част от промените засягат продължаващото обучение, груповите ветеринарномедицински практики и дигитализацията. По отношение на дигитализацията, заместник-министърът посочи, че се очаква през следващата година системата ВетИС да бъде надградена, с което да се въведе възможността за електронно издаване на рецепти. Относно дългосрочните обучения доц. Неделков посочи, че мястото им за провеждане е в университетите, защото там могат да се покажат новите методи и техники, тъй като там се развива и научно-изследователската дейност.

Заместник-министърът информира още, че ще има и нововъведения във ВетИС, свързани с уведомяването от страна на фермерите за събития с животните по електронен път. Според него, това може да затрудни част от фермерите. В тази връзка ще се обсъди възможността това информиране да става и по телефон.

По време на срещата стана ясно, че работата по законопроекта ще продължи, а след финализирането му ще бъде публикуван за обществено обсъждане.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.